معرفی ناشناخته‌ها در جشنواره ملی میراث فرهنگی/ کمک به حفظ تاریخ

یکی از برگزیدگان دور نخست جشنواره ملی میراث فرهنگی گفت: در ایران میراث فرهنگی بسیاری داریم که ناشناخته مانده است، کار هنرمندان و اهالی هنر این است که معرفی این آثار را در هنر خود منعکس کنند و در چنین جشنواره هایی به نمایش بگذارند و به واسطه این رویداد شرایط معرفی و در پی آن محافظت و نگهداری این آثار به مردم آموزش داده شود.

اعظم فریدون مقدم، برنده دیپلم افتخار بخش گزارش تلویزیونی «ابریشم در پیله» نخستین دوره جشنواره ملی میراث فرهنگی با اشاره به اهمیت برگزاری این جشنواره در حوزه میراث فرهنگی در گفت‌وگو با میراث آریا بیان کرد: اینکه برای نخستین بار در حوزه میراث فرهنگی کشور شاهد برگزاری چنین رویداد مهم فرهنگی بودیم، بسیار اقدام قابل قبول و حائز اهمیتی است و فکر می کنم که اگر این جشنواره تداوم داشته باشد و با تبلیغات و اطلاع رسانی های برنامه ریزی شده و جامع در سراسر کشور همراه باشد، قطعا می تواند رویداد تاثیرگذاری بوده و هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر از سراسر کشور در آن حضور پیدا کنند.

وی افزود: گزارش من در نخستین دوره این رویداد از بایگ، قطب ابریشم سازی کشور است به گونه ای که اطلاع رسانی و آگاهی مناسب به متولیان حوزه میراث فرهنگی و مردم در این حوزه می تواند در حفظ و بقای این هنر بسیار موثر باشد. ما صنایع میراث فرهنگی بسیاری در شهرستان ها داریم که شناخته شده نیستند و مورد توجه قرار نگرفته اند؛ به گونه ای که شاید کمتر کسی از آن ها مطلع باشد.

به گفته مقدم، برگزاری این جشنواره می تواند موجب اطلاع رسانی و معرفی میراث فرهنگی کشور در استان ها و شهرستان های کوچک و بزرگ شود؛ به گونه ای که شرایط اشتغال زایی مناسبی را هم برای فعالان این میراث فرهنگی فراهم کند. قطعا برگزاری این جشنواره در آینده تاثیرگذاری بیشتری خواهد داشت و جای تشکر و قدردانی از متولیان این رویداد دارد.

برنده دیپلم افتخار بخش گزارش تلویزیونی «ابریشم در پیله» با اشاره به تاثیرات مثبت برگزاری این رویداد در معرفی هرچه بهتر میراث فرهنگی در کشور بیان کرد: در ایران میراث فرهنگی ها و صنایع بسیاری داریم که ناشناخته مانده است، کار هنرمندان و اهالی هنر این است که معرفی این آثار را در هنر خود منعکس کنند و در چنین جشنواره هایی به نمایش بگذارند و به واسطه این رویداد شرایط معرفی و در پی آن محافظت و نگهداری این آثار به مردم آموزش داده شود. وزارت میراث فرهنگی با حمایت های مناسب خود به واسطه برگزاری این رویداد می تواند نقش موثری در حفظ میراث فرهنگی در کشور ایفا کند.

وی افزود: جشنواره با توجه به اینکه نخستین دوره خود را پشت سر گذاشت، باید بتواند به خوبی در مسیر اطلاع رسانی و تبلیغات گام بردارد، چراکه هنوز نتوانسته تمام مردم و فعالان این حوزه در سراسر کشور را از این رویداد مطلع کند. متولیان رویداد باید برای دوره های بعد قدم های بهتری در عرصه آگاهی رسانی به مردم بردارند تا این جشنواره به خوبی میان مردم جا بیفتد و از مشارکت حداکثری آن ها در رویداد بهره مند شد و مشارکت و انگیزه آن ها را در جریان حفظ از میراث فرهنگی افزایش داد.

مقدم در ادامه خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم در هر دوره نسبت به دوره های گذشته شاهد حضور بیشتر هنرمندان، فعالان حوزه میراث فرهنگی و مردم باشیم، تبلیغات است و تبلیغات. آن هم نه تبلیغات معمولی بلکه تبلیغات و اطلاع رسانی موثر و جامع تا مشارکت حداکثری را در برگزاری این رویداد جلب کند. البته در این میان فضای مجازی هم باید به کمک اطلاع رسانی میراث فرهنگی کشور بیاید. در حال حاضر فضای مجازی گوی سبقت را از دیگر رسانه ها ربوده است و قطعا به خوبی می تواند در عرصه تبلیغات این رویداد و معرفی این آثار عمل کند.

به گفته وی، همچنین می توان برای بخش فضای مجازی در این رویداد جایگاهی قائل شد و علاقه مندان و فعالان این عرصه آثار، کلیپ و عکس های خود را در این خصوص برای جشنواره ارسال کنند. یعنی مردم خودشان با گوشی های موبایلی که در اختیار دارند به عنوان شهروند-خبرنگار فایل و کلیپی از آثار باستان و میراث فرهنگی شهر و استان شان تهیه کنند و به جشنواره ارسال کنند تا ضمن معرفی این میراث ارزشمند کشور شرایطی برای حفاظت از آن ها نیز فراهم شود.

انتهای پیام/

کد خبر 1402090800416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha