اجرای گسترده برنامه های هفته گردشگری در استان چهار محال و بختیاری

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری  چهارمحال و بختیاری  با تشریح برنامه های این اداره کل به مناسبت فرا رسیدن هفته گردشگری گفت: بازدید از موزه ها در تاریخ پنجم مهر به مناسبت روز ملی جهانگردی و آغاز هفته گردشگری رایگان است.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری حیدر صادقی اظهار داشت: شركت این اداره کل در جشنواره اقوام ایران زمین در استان گلستان و معرفي جاذبه هاي طبيعي  و تاريخي و صنايع دستي استان، شركت در جشنوارهملی آش ایرانی در استان زنجان و معرفي غذاهاي سنتي استان ، برگزاری جشنواره طبیعت و روستا گردی با رویکرد تولید محصولات باغی در روستای تاریخی یاسه چای ، معرفي جاذبه هاي آبي با قابليت اجراي ورزشهاي آبي و گردشگري ورزشي (قايقراني در آبهاي خروشان و بانجی جامپینگ و ...)، اجراي برنامه نظافت رودخانه و حاشيه آنها در روستاهاي هدف گردشگري یاسه چای را  مهمترین برنامه های این هفته است.

وی گفت: برگزاری جشنواره طبیعت گردی حاشیه رودخانه کارون و ایل راه دزپارت،  برنامه روستا گردی در حاشیه رودخانه زاینده رود، برگزاری تورهای ارزان قیمت استان گردی، نشست با دست اندرکاران صنعت گردشگری و خبرگزاریهای استان، شرکت در نمایشگاه اقوام ایران زمین در استان گلستان از تاریخ 8/7/92 لغایت 11/7/92 ، عرضه محصولات صنایع دستی و سوغات محلی  ، معرفی جاذبه های گردشگری استان، معرفی آداب و رسوم مردم استان،  اجرای گروههای موسیقی و آئینی استان و برگزاری نمایشگاه آثار عکاسی سرکار خانم مریم آل مومن با محوریت معرفی جاذبه های گردشگری استان در محل کاخ صاحبقرانیه مجموعه تاریخی – فرهنگی نیاوران تهران از مهمترین برنامه های هفته گردشگری این استان است.

وی هم چنین از برگزاری جشنواره طبیعت و روستاگردی همزمان با هفته گردشگری خبر داد و گفت: این جشنواره دهم تا دوازدهم مهرماه در روستای هدف گردشگری یاسه چاه از توابع شهرستان سامان برگزار خواهد شد.

معاون گردشگری استان چهار محال و بختیاری هدف و رویکرد اجرای این جشنواره را معرفی تولیدات محلی و محصولات باغی شهرستان سامان دانست و خاطرنشان کرد: اگر به معرفی جاذبه‌ها و فروش تولیدات باغی روستاها کمک کنیم به تولید و اشتغال پایدار نزدیک خواهیم شد.

وی از ورود 5/1 میلیون نفر گردشگر به این شهرستان خبر داد و افزود: جمعیت گردشگری که به تماشای طبیعت بکر سامان می‌آیند 38 برابر جمعیت ثابت این شهرستان است.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری  هم چنین از معرفی دفاتر و واحدهای اقامتی برتر استان همزمان با هفته گردشگری خبر داد.

صادقی اظهار داشت: صنعت گردشگری یکی از بزرگ‎ترین و پربازده‌ترین فعالیت‎های اقتصادی در دنیا است که بالاترین میزان ارزش افزوده را ایجاد می‌کند و به طور مستقیم و غیر مستقیم سایر فعالیت‎های اقتصادی و فرهنگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه گردشگری یکی از منابع عمده درآمدزایی و ایجاد اشتغال در جهان به شمار می‌آید، گفت: بسیاری از کشورها همچون اسپانیا، فرانسه و ایتالیا بخش اعظمی از درآمد ارزی خود را از طریق گردشگری به دست می‌آورند.

صادقی ادامه داد: گرچه گردشگری به تنهایی نمی‌تواند منجر به توسعه کشور شود ولی با ورود گردشگر به تدریج نیاز به تغییر و ایجاد امکانات برای اقامت، جابه‌جایی و سایر فعالیت‎های مربوطه، توسعه را نیز در پی خواهد داشت و در دراز مدت باعث افزایش امکانات و تاسیسات خواهد شد.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اشاره به جایگاه و اهمیت گردشگری، ابراز داشت: رشد قابل توجه و چشمگیر گردشگری در پنجاه سال اخیر نشان‌دهنده اهمیت فراوان اقتصادی و اجتماعی این پدیده است.

وی با بیان اینکه گردشگری در تولید ناخالص ملی نقش مهمی ایفا می‌کند، گفت: توسعه گردشگری موجب رونق اقتصادی و کاهش فقر می‌شود، همچنین تأثیر بسزایی در افزایش درآمد و کاهش بیکاری و در نتیجه افزایش رفاه اجتماعی دارد.

صادقی در ادامه از به بخش دیگری از برنامه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهار محال و بختیاری  در هفته گردشگری اشاره کرد و افزود: تهیه بنر و پلاکارد با شعارهای مرتبط با گردشگری، اجرای برنامه‌های کارشناسی با صدا و سیما، نواختن گردشگری در مدارس، برگزاری مسابقه نقاشی، و بازدید از کانون گردشگری سیاسرد، دفتر خدمات مسافرتی غیبی و خسروی از جمله مهم‌ترین این برنامه‌ها است.

وی ادامه داد: برگزاری نشست خبری با اصحاب رسانه، نشست با نمایندگان استان و شهردار شهرکرد، تزئین و تخفیف واحدهای اقامتی در هفته گردشگری، بازدید نماینده ولی فقیه از مکان‌های گردشگری و خانواده‌های شهدای استان، برگزاری تئاتر در کانون‌های گردشگری و معرفی دفاتر و واحدهای اقامتی برتر استان از دیگر برنامه‌های این اداره‌کل در هفته گردشگری است.

/108

 

انتهای پیام/

کد خبر 1392070319