تهران باید به عنوان شناسنامه کشور دیده شود

یادگار گرانقدرحضرت امام خمینی (ره) در جریان بازدید و حضور گروه تهران‌گردی در حسینیه جماران، با بیان اینکه تهران باید به عنوان شناسنامه کشور دیده شود ضمن تبریک فرا رسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: ایام دهه فجر فرصت خوبی است تا بتوانیم دلایل و ضرورت‌های انقلاب را تکرار کنیم.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، گروه تهران‌گردی در جریان بازدید از منطقه 1، باحضور درجماران ضمن بازدید از مجموعه حسینیه جماران، خانه تاریخی امام و منزل و محل زندگی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، با حضرت حجت الاسلام سید حسن خمینی یادگار گرانقدر حضرت امام راحل (ره) دیدار کردند.
در این دیدار که رئیس شورای اسلامی شهر، مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران و تعدادی از کارشناسان و فعالان حوزه میراث فرهنگی و شهری حضور داشتند سید حسن خمینی با اشاره به فرارسیدن ایام الله دهه فجر، گفت: نکته مهمی که در این ایام اهمیت دارد، این است که یادمان بماند چرا مردم در برهه‌ای از تاریخ، رهبری امام را قبول کرده‌اند و این تغییر در کشور رخ داد.
وی گفت: باید جزئیات دوران شاهنشاهی و مشکلات آن را بگوییم، چرا که مردم در این دوران به مرحله‌ای رسیده‌ بودند که رهبری امام را قبول کردند و با یک وحدت و دل باختگی، به سوی وی روی آوردند. در جریان پیروزی انقلاب،‌ توجه همه گروه‌ها در عرصه کشور به یک چیز بود و پذیرش رهبری و خط واحد وی مسئله‌ای است که باید همچنان تکرار شود تا یادمان نرود. در عین حال باید یادمان بماند قرار بود چه تغییراتی و چه آرمان‌هایی ایجاد شود.


سید حسن خمینی اضافه کرد: باید در این ایام با یادآوری آن روزها، این نکته را تکرار کنیم که چرا انقلاب صورت گرفت؟ اگر عاشورا را زنده نگه می‌داریم و یا واقعه غدیر و اعیاد دیگر و حتی روزهای حزن‌انگیز را ثبت کرده و گرامی می‌داریم برای آن است که این ایام و مناسبات فراموش نشوند و این نکات در ذهن جامعه باقی بماند. دهه فجر نیز مناسبتی است برای این یادآوری و هر سال باید با شور و نشاط بیشتری برگزار شود.
وی افزود: در فضای پس از انقلاب شرایط تغییر کرده، فضای بسیار خوب برای مسؤلان به وجود آمده و مسؤلان به صورت مستقل تصمیم‌گیری می‌کنند و دیگر چنین خفتی را در تصمیم‌گیری نداریم. در شرایط فعلی سرنوشت کشور هر چه که باشد، در داخل تصمیم‌گیری می‌شود و توده‌های مردم در جریان این تصمیم‌گیری هستند و همین توده‌ها، آزادی را کاملا درک می‌کنند.
وی افزود: همه مردم متفق هستند که جامعه از نبود آزادی سیاسی در آن دوران رنج می‌برده و در عوض تنها برخی گروه‌های مذهبی افراطی نظیر بهائیت، آزادی‌های نسبی داشته‌اند.
وی اضافه کرد: باید درد مردم در زمان انقلاب را که چرا انقلاب کردند، در این سال‌ها باز هم نشان دهیم و وجه دیگر انقلاب یعنی جمهوری اسلامی و همگانی بودن حکومت را با مقید بودن و ارزش‌های اسلامی مد نظر قرار دهیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی تاکید کرد: درگیری در کارهای روزمره، انسان را از واقعیت‌ها و فلسفه وجودی خود بازمی‌دارد و باید نسبت به چنین تغییراتی در جامعه حساسیت بیشتری داشت.
نوه حضرت امام خمینی (ره) اضافه کرد: یکی دیگر از ابعاد خدمت‌رسانی به مردم همین نگاه همه‌ جانبه‌نگر به خدمت است و شهرداری تلاش‌های خوبی در سال‌های اخیر داشته و اگرچه اشتباهات و کاستی‌هایی صورت می‌گیرد. اما در مجموع نشان از تلاش خوب آنها دارد.
وی افزود: در دوره جدید که شورای شهر تهران با ریاست آقای مسجدجامعی شکل گرفته، باید توجه بیشتری به بعد فرهنگی شهر و شهرسازی صورت گیرد و این ابعاد پررنگ‌تر شوند.
وی تاکید کرد که بعد اسلامی انقلاب در تهران بسیار مهم است و تهران باید به عنوان شناسنامه کشور دیده شود و این شناسنامه تهران باید کاملا در دسترس قرار گیرد.
سید حسن خمینی تاکید کرد که توجه به روابط و هنجارهای به هم تنیده شده دینی و قدیمی در تهران باید مورد توجه قرار گیرد و افزود: تهران با این هویت زنده است و باید آن را حفظ کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی ضمن بیان این که درگیری در کارهای روزمره، انسان را از واقعیت‌ها و فلسفه وجودی خود بازمی‌دارد و باید نسبت به چنین تغییراتی در جامعه حساسیت بیشتری داشت ،اشاره کرد بعد اسلامی انقلاب در تهران بسیار مهم است و تهران باید به عنوان شناسنامه کشور دیده شود و این شناسنامه تهران باید کاملا در دسترس قرار گیرد.
سید حسن خمینی تاکید کرد که توجه به روابط و هنجارهای به هم تنیده شده دینی و قدیمی در تهران باید مورد توجه قرار گیرد و افزود: تهران با این هویت زنده است و باید آن را حفظ کرد.
/108

انتهای پیام/

کد خبر 1392111313