به منظور حفاظت و نگهداری از بناهای تاریخی و جلوگیری از بروز آسیب، المنت گرماساز با تابلو فرمان هوشمند جهت ممانعت از یخ زدگی بنا بر روی ناودان و سقف شیروانی کوشک احمدشاهی نصب شد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران آفرین امامی، مدیر این مجموعه با اعلام این خبر افزود: با هدف جلوگیری از بروز آسیب به ستون ها و بنای قاجاری کوشک احمدشاهی در فصل سرما همچون یخ زدن ناودان و برگشت آب به دیوارهای این بنا، پروژه نصب المنت گرماساز مطابق با استانداردهای موجود بر روی سقف و ناودان های این کاخ اجرایی شد.
وی اظهار داشت: در طول سال جاری سعی و اهتمام درخور توجهی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران جهت حفاظت از بناهای تاریخی این مجموعه به کار گرفته شد و در همین راستا اجرای پروژه نصب المنت با تابلو فرمان هوشمند بر اساس رطوبت و دمای هوا در کوشک احمدشاهی با موفقیت تحقق یافت.
امامی امنیت بالا و جلوگیری از اتلاف نیروی برق را از جمله مزیت های این تابلو هوشمند دانست و توضیح داد: تابلو فرمان یاد شده در هنگام بارندگی و سرمای هوا به صورت خودکار ترموستات تولید گرما را روشن کرده و موجب گرم شدن سقف و ناودان ها و به تبع آن جلوگیری از بروز آسیب و ایجاد ترک در بنا شده و پس از انجام عملیات گرمایش دوباره به صورت خودکار خاموش می شود.
وی افزود: المنت گرماسازی در دوره پهلوی در کوشک احمدشاهی فعال بوده؛ ولی با گذر زمان به علت فرسودگی و مصرف زیاد برق و احتمال ایجاد خطر برای موزه جمع آوری شد و همین امر موجب گردید در فصول سرد سال ناودان ها براثر یخ زدگی مسدود شده و خسارت هایی به نما و بنا وارد نماید.
وی تصریح کرد: پروژه نصب المنت بر روی ناودان و سقف شیروانی کوشک احمدشاهی به پیشنهاد دفتر حفظ و بناهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و به همت دفتر فنی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران اجرایی شد.
مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران خاطر نشان کرد: کوشک احمد شاهی اواخر دوره قاجار به عنوان خوابگاه ییلاقی احمدشاه قاجار در میان باغ نیاوران ساخته شد که یکی زیباترین بناهای دوره قاجار محسوب می شود و از خصوصیات آن تزئینات و نمای آجری استفاده شده در سرتاسر نمای بیرونی ساختمان است. این بنا در زمان محمدرضا پهلوی بازسازی و مرمت و مبلمان داخلی آن تعویض شد تا به عنوان محل کار و سکونت رضا پهلوی مورد استفاده قرار بگیرد. 

\n
\n

انتهای پیام/

کد خبر 1393120232