۱۰ اثر تاریخی و طبیعی همدان قابلیت ثبت جهانی دارند

 
 10 اثر تاریخی و طبیعی استان همدان  از جمله غار علیصدر، کوه الوند، کتیبه‎های گنجنامه، ارگ نوشیجان، شهر زیرزمینی سامن و دستکندهای ارزانفود قابلیت ثبت در فهرست آثار جهانی را دارد 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان همدان ریحان سروش مقدم  در کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان اظهار داشت: تاکنون 36 اثر صنایع دستی همدان نشان اصالت ملی و بین‎المللی دریافت کرده‌اند که 10 اثر از این تعداد مهر اصالت یونسکو دارد.

وی با اشاره به اینکه هدفگذاری شده تا سال 99 تعداد 50 اثر صنایع دستی همدان نشان مرغوبیت ملی داشته باشند، گفت: همچنین براساس هدفگذاری صورت گرفته در این سال باید 40 اثر صنایع دستی استان همدان مهر اصالت یونسکو دریافت کنند.

سروش مقدم عنوان کرد: 10 اثر تاریخی و طبیعی از جمله غار علیصدر، کوه الوند، کتیبه‎های گنجنامه، ارگ نوشیجان، شهر زیرزمینی سامن و دستکندهای ارزانفود قابلیت ثبت در فهرست آثار جهانی را دارد که امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه بتوانیم یک اثر را به ثبت جهانی برسانیم.

وی با اشاره به اینکه آثار طبیعی استان همدان از جمله کوه الوند و غار علیصدر قابلیت بالایی برای ثبت جهانی دارند، گفت: متاسفانه مجموعه‌های ساخته شده در پیرامون این آثار امر ثبت جهانی را دشوار کرده که اگر این دست‎ساخته‌های انسانی در اطراف این آثار وجود نداشت به سرعت به ثبت جهانی می‎‏رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان بیان کرد: در سال 93 تعداد 26 اثر منقول در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که در تلاش هستیم در سال آینده 30 اثر منقول دیگر را در فهرست آثار ملی به ثبت برسانیم.

وی با اشاره به اینکه 983 اثر غیرمنقول در استان همدان وجود دارد، گفت: امسال 16 اثر طبیعی استان همدان به ثبت ملی رسیده که براساس هدفگذاری صورت گرفته سال آینده به دنبال ثبت 18 اثر طبیعی از استان هستیم.

سروش مقدم با اعلام اینکه اعتبارات موجود برای مرمت و نگهداری آثار باستانی و تاریخی محدود است، تاکید کرد: برای تخصیص اعتبار به مرمت و بازسازی آثار تاریخی باید اولویت‌بندی کرده و براین اساس امسال 3 اثر برای مرمت در اولویت قرار گرفتند.

وی با تصریح بر اینکه سالانه یک موزه توسط بخش خصوصی و با حمایت سازمان باید در استان همدان راه‌اندازی شود، گفت: به دنبال این هستیم تا در پایان برنامه ششم توسعه 6 موزه خصوصی در استان همدان داشته باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان از افتتاح خانه صنایع دستی در همدان خبر داد و گفت: تاکنون 26 میلیون دلار صنایع دستی از استان همدان به سایر استان‌ها صادر شده که به دنبال افزایش این میزان به 35 میلیون دلار در سال آینده هستیم.

وی با اعلام اینکه 9 هتل در استان همدان در حال فعالیت هستند، تصریح کرد: متوسط ظرفیت اشغال این هتل‌ها در سال 93 نزدیک به 67 درصد بوده است.

 
سروش مقدم اظهار داشت: سازمان میراث فرهنگی بر روی توزیع سفر در تمامی سال مطالعاتی در دست دارد و به دنبال این است تا تعطیلات گردشگری کشور را به 2 نوبت تقسیم کند تا تمامی تعطیلات به نوروز معطوف نشود.

وی بیان کرد: این طرح توسط کارشناسان سازمان در حال تدوین است که ابتدا به هئیت دولت و سپس مجلس شورای اسلامی برای تایید و تصویب ارائه شود که در صورت تصویب اتفاق مهمی در کشور و استان رخ می‎دهد.

\n

انتهای پیام/

کد خبر 139312205