کاوش لایه‌نگاری تپه کورائیم (قلعه یِری) اردبیل/ وجود لایه‌های دوران اسلامی، تاریخی و پیش از تاریخ

کاوش لایه‌نگاری تپه باستانی کورائیم به‌منظور شناخت توالی فرهنگی دوره‌ها و نیز گردآوری و شناسایی نمونه‌های مطالعاتی نظیر بقایای فناوری، گیاهی و جانوری آغاز شده است.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، رحمت عباس‌نژاد سرستی، سرپرست هیأت کاوش و دانشیار گروه باستان‌شناسی دانشگاه مازندران با اعلام این خبر گفت: تپه باستانی کورائیم در بخش کورائیم شهرستان نیر در استان اردبیل واقع شده و دربردارنده توالی فرهنگی دوران اسلامی تا پیش از تاریخ است.

او با بیان‌اینکه کاوش لایه‌نگاری این محوطه باستانی بر اساس درخواست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با مجوز پژوهشگاه در حال انجام است، تصریح‌کرد: در این کاوش، اعضای هیأت علمی و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه‌های مازندران و تهران و همچنین کارشناسان باستان‌شناسی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردبیل حضور دارند.

این باستان‌شناس، تپه کورائیم را از لحاظ گستردگی و تنوع لایه‌ها، آثار و بقایای فرهنگی و باستان‌شناختی، یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستانی دشت اردبیل دانست و گفت: کاوش در این محوطه می‌تواند در تکمیل جدول گاه‌نگاری و تاریخ‌گذاری استان اردبیل و منطقه شمال غرب ایران و همچنین، ارتباط آن با فرهنگ‌های باستانی همجوار کمک شایانی کند.

سرپرست هیأت کاوش افزود: کاوش لایه‌نگاری کورائیم به منظور شناخت توالی فرهنگی دوره‌ها و نیز گردآوری و شناسایی نمونه‌های مطالعاتی نظیر بقایای فناوری، گیاهی و جانوری آغاز شده است.

او خاطرنشان ساخت: بقایای گیاهی و جانوری برای  انجام مطالعات آزمایشگاهی به منظور شناسایی گونه‌ها و همچنین نمونه‌های دیرین‌اقلیم‌شناسی برای شناخت و بازسازی زیست‌بوم‌های پیش از تاریخ دشت اردبیل گردآوری و مطالعه خواهند شد.

عباس‌نژاد سرستی با اشاره به اینکه در این فصل کاوش، دو گمانه لایه‌نگاری در این محوطه مورد کاوش قرار گرفته است، اظهار کرد: گمانه 1 در بلندترین قسمت تپه در جهت شمالی (ارتفاع 12.5 متری نسبت به زمین‌های پیرامون) انتخاب شد، دلیل این مکان‌گزینی به خاطر وجود برش‌هایی بوده که در اثر عوامل انسانی در این بخش ایجاد شده و بیشترین توالی دوره‌های استقراری را در اختیار قرار خواهد داد.

دانشیار گروه باستان‌شناسی دانشگاه مازندران گفت: نتایج حاصل از کاوش (در حال حاضر تا عمق 11 متر)، نشان‌دهنده وجود لایه‌های دوران اسلامی، تاریخی و پیش از تاریخ و بقایایی از سفال‌های دوره‌های قاجار و صفوی در این گمانه به دست آمده است.

او با بیان‌اینکه در لایه‌های پایین‌تر، سفال و معماری خشتی و سنگی دوران ایلخانی و سلجوقی و شواهد وقوع رویدادهای طبیعی از جمله سیل و زلزله (روی گسل سنگاور) در این دوره‌های اخیر مشاهده شده است، افزود: پیش از این زلزله، شواهد استقراری دوران صدر اسلام در این محوطه شناسایی شده و این امر بیانگر آن است که وقفه‌ای در سکونت ساکنان این محل بین دوران میانه و سده‌های اولیه اسلامی به علت زلزله یاد شده، رخ داده است.

 عباس‌نژاد سرستی گفت: شواهد دوران تاریخی ایران در لایه‌های پایین‌تر کاوش شده که شاخص‌ترین بقایای این دوران که شامل قطعات سفال و معماری خشتی‌اند، شواهد مربوط به دوران اشکانی هستند و  وجود شواهد سایر دوره‌های تاریخی پیش از اشکانی و عصر آهن، در حال حاضر در هاله‌ای ابهام و نیازمند تحلیل‌های بیش‌تر در آینده است.

این باستان‌شناس تصریح کرد: احتمالا با یک وقفه فرهنگی نسبتا طولانی، شواهد دوره مفرغ در این گمانه مشاهده شده است.

سرپرست هیأت کاوش با اشاره به اینکه گمانه 2 با هدف کشف و شناسایی مراحل گوناگون دوران مفرغ ایجاد شده است، عنوان کرد: به همراه سفال‌های متنوع این دوره، سفال شاخص موسوم به کورا ارس (نوع یانیقی) و پیکرک‌های حیوانی متعدد (شکسته و سالم) به دست آمده است.

دانشیار گروه باستان‌شناسی دانشگاه مازندران گفت: همچنین، بقایای یک کوره ذوب فلز با ساختار خشتی و شکل تقریبا مدور در این گمانه ثبت و ضبط شده و قطعاتی از فلزات مس و مفرغ، خاکستر صنعتی و قالب‌های روباز در زمره کشفیات این بافت کاوش، بوده‌اند، ابزارهای استخوانی، پیکرک‌های حیوانی، سردوک و نظایر آن‌ها از جمله مواد فرهنگی مکشوفه هستند.

او با بیان‌اینکه نمونه‌برداری‌های زیادی برای انجام مطالعات تاریخ‌گذاری به روش کربن 14 و سایر مطالعات میان‌رشته‌ای و آزمایشگاهی انجام شده است، افزود:  لطف و حمایت مسئولان استان اردبیل، شهرستان نیر و بخش کورائیم بخصوص اهالی شهر کورائیم موجب اجرای مطلوب این برنامه شده است که در اینجا از همه آن‌ها صمیمانه قدردانی می‌کنم.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

کد خبر 14020204330424

برچسب‌ها