ماجرای خواندنی مشارکت سردار سلیمانی در احداث یک موزه/ نقل قول یک قاضی از دغدغه سردار در حوزه میراث‌فرهنگی

دادخدا سالاری قاضی کرمانی که در پرونده مقابله با غارت آثار باستانی تمدن حاشیه هلیل‌رود جیرفت طی سال‌های گذشته نقش مستقیم داشته از دغدغه‌های سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در این زمینه می‌گوید.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از ایرنا، دادخدا سالاری معاون قضایی دادگستری، دادستان سابق مرکز استان و از قضات استان کرمان در حوزه میراث‌فرهنگی و ابنیه تاریخی به غارت میراث‌فرهنگی و آثار تاریخی در حوزه تمدنی هلیل‌رود در سال‌های ۷۹ و ۸۰ اشاره کرد و افزود: در آن زمان به عنوان رییس دادگاه انقلاب شهرستان جیرفت مشغول به کار و از شنیدن اخبار غارت آثار تاریخی به شدت ناراحت بودم. یک روز که با حاج قاسم سلیمانی که در آن زمان فرمانده نیروی قدس سپاه بود و برای شرکت در یادواره شهدا به شهرستان جیرفت تشریف آورده بود، صحبت می‌کردم که در رابطه با آخرین وضعیت مبارزه با قاچاق و سرقت اشیای تاریخی از من سئوال کردند.

او اظهار کرد: حاج قاسم گفت، اشیای تاریخی به مثابه خاک یک کشور محسوب می‌شوند و همان‌گونه که در جنگ وظیفه همگان دفاع از خاک وطن است، اینجا هم همه در قبال به تاراج رفتن اشیای تاریخی مسئول هستند و باید وارد میدان شوند و جلوی آن را بگیرند.

این قاضی کرمانی تصریح کرد: با وجود این که مبارزه با قاچاقچیان اشیای تاریخی در حوزه صلاحیت کاری من در دادگاه انقلاب نبود اما بنا به دستور فرمانده، با قدرت به این موضوع ورود کردیم.

سالاری اظهار کرد: اوایل کار، مبارزه سخت بود زیرا از یک طرف عده‌ای از مسئولان معتقد بودند اشیای تاریخی گنج هستند و مردم می‌توانند آن‌ها را خرید و فروش کنند و از طرفی باتوجه به سود بالای خرید و فروش اشیای تاریخی، تقریبا از جای جای کشور و بعضاً کشورهای خارجی، قاچاقچیان در منطقه حضور یافته بودند و عتیقه‌ها را با قیمت پایین از مردم می‌خریدند و خارج از کشور با قیمت هزار برابر گرانتر می‌فروختند.

او با اشاره به اقدامات دستگاه قضایی در آن زمان در خصوص مقابله با قاچاقچیان عمده آثار تاریخی گفت: در آن زمان با دو گروه مواجه بودیم یک گروه مردمانی بودند که ناخواسته و بدون اطلاع از عواقب کاری وارد این موضوع شده بودند و دست به تخریب و تاراج آثار باستانی می‌زدند و یک گروه قاچاقچیان حرفه‌ای بودند که در خصوص مبارزه و مقابله با گروه دوم چند باند سازمان یافته قاچاق میراث‌فرهنگی و آثار باستانی که اقدام به خارج کردن اشیای عتیقه به خارج از کشور می‌کردند مورد ضربه سنگین وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های انتظامی و امنیتی قرار گرفتند.

معاون قضایی دادگستری کل استان کرمان ادامه داد: یادم است باندهای متعددی در شهرهای تهران، ارومیه، بندرعباس و سیستان و بلوچستان که عمدتا قصد انتقال اشیای تاریخی را به کشورهای حاشیه خلیج فارس، ترکیه، پاکستان و کشورهای اروپایی داشتند، منهدم شدند و بیش از ۱۰۰ نفر از عناصر اصلی و سرباندهای قاچاق اشیای تاریخی تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند و در یک عملیات فریب نیز سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات یکی از سرباندهای بین‌المللی قاچاق عتیقه را در فرودگاه بندرعباس پای پله‌های هواپیما دستگیر کردند.

او به هزینه‌های این مقابله و مبارزه نیز اشاره و تصریح کرد: هیچ مبارزه‌ای بدون هزینه نیست، لذا آن ایام نیز که دادگاه سرباندهای قاچاق اشیای تاریخی را برگزار می‌کردیم، چندین مرتبه به صورت‌های مختلف تهدید به مرگ و در برخی موارد تهدید به ربوده شدن شدیم و در چندین مورد هم تهدید متوجه فرزندانم شده بود، اما این تهدیدات هیچ تاثیری در قاطعیت برخورد ما نداشت.

سالاری ادامه داد: سنگین‌ترین حکمی که در این رابطه صادر شد برای دو نفر از قاچاقچیان عمده و سازمان یافته اشیای تاریخی بود که حکم اعدام داشتند که بازدارندگی خوبی در منطقه ایجاد کرد اما بعدها این حکم در دیوان عالی کشور به حبس‌های درازمدت تبدیل شد.

او با اشاره به اقدامات حقوقی و قضایی انجام شده در بعد بین‌المللی و بازگرداندن اشیای تاریخی به ایران گفت: همزمان با مبارزه و مقابله با قاچاقچیان عمده از طریق معاونت حقوقی قوه قضاییه و اداره‌کل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی علیه افرادی که اقدام به انتقال اشیای تاریخی به خارج از کشور کرده بودند، اقامه دعوا کردیم و تمام ادله و مستندات در دادگستری جیرفت جمع‌آوری و آماده شد و از طریق قوه قضاییه در اختیار پلیس اینترپل قرار گرفت و خوشبختانه بخشی از اشیای به سرقت رفته از انگلیس و فرانسه و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس به کشور استرداد و برگردانده شد و هم اکنون در موزه جیرفت و سایر موزه‌های کشور در حال نگهداری است.

معاون قضایی دادگستری کل استان کرمان افزود: با وجود این که اقدامات فرهنگی در حوزه کاری دستگاه قضایی نبود اما با حمایت دستگاه قضایی سه سمینار کشوری در خصوص تمدن جیرفت در جنوب استان کرمان برگزار کردیم و صاحب‌نظران متعددی به این سمینارها دعوت شدند و همچنین پس از مکاتبه با سازمان میراث‌فرهنگی وقت برای اولین بار چندین گروه مجرب باستان‌شناسی در جنوب استان کرمان مستقر شدند و الحمدالله جمیع همه این اقدامات تاثیرات مثبتی بر تغییر نگرش مردم در خصوص حفظ و نگهداری آثار باستانی داشت.

او گفت: حاج قاسم سلیمانی در سفری که به جیرفت داشتند قصد بازدید و مشاهده آثار باستانی کشف شده از قاچاقچیان را داشت که برای بازدید او را به اتاق محل کارم مشایعت کردم، سردار دلها از دیدن این اشیای گران‌بها در اتاق من تعجب و در خصوص علت نگهداری آن‌ها در دادگاه سئوال کرد؟ که پاسخ دادم این اشیا از قاچاقچیان در پرونده‌های قضایی گرفته‌ایم اما به دلیل اینکه مکان مناسبی برای نگهداری این اشیا وجود ندارد فعلا اینجا نگهداری می‌کنیم تا در پرونده قضایی تعیین تکلیف شوند.

سالاری افزود: بلافاصله حاج قاسم پیشنهاد تاسیس موزه میراث‌فرهنگی در جیرفت را داد و گفت شما شروع کنید، خداوند کمک خواهد کرد و خود ایشان نیز با پرداخت بخشی از هزینه‌ها و کمک‌های معنوی در واقع کلید شروع کار را زد و در ادامه به کمک خیران و اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان اقدام به ساخت موزه در جیرفت کردیم به طوری که بیشتر اشیای تاریخی که در موزه جیرفت نگهداری می‌شود مربوبط به اقدامات انجام شده در همان دوره است.

او ادامه داد: بخشی از آن‌ها نیز داوطلبانه توسط مردم تحویل مسئولان میراث‌فرهنگی شده که در واقع ورود شخص حاج قاسم به این موضوع برکات زیادی در پی داشت به طوری که در ادامه ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و همه و همه پای کار آمدند و حتی اکیپ‌های خودجوش مردمی برای حفاظت و نگهداری از ابنیه تاریخی در جنوب استان کرمان تشکیل شد و تا حدودی اوضاع سر و سامان گرفت.

انتهای پیام/

کد خبر 1402070900600

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha