قطعه‌ای از حجاری های تخت جمشید در تهران کشف شد

کارشناس اموال فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از کشف یک قطعه از حجاریهای تخت جمشید و 12 عدد سکه نقره بسیار کمیاب متعلق به شاهزاگان پارس از یک متهم خبر داد.

به گزارش میراث آریا(chtn) قراخانی ضمن اعلام این خبر  گفت: در 34 سال گذشته این دومین بار است که سنگی متعلق به تخت جمشید با نقوش برجسته هخامنشی در داخل کشور کشف میشود.

وی  ادامه داد: اولین بار یک قطعه سنگ آهکی کرم رنگ  که نقش سرباز هخامنشی بر روی آن حجاری شده بود و متعلق به ردیف فوقانی پلکان شمالی کاخ آپادانا بود کشف شد  و در پائیز 1368 خورشیدی به تخت جمشید انتقال داده شد.

قراخانی تصریح کرد: قطعه ای که به تازگی کشف شده ، یک خشت سنگی خاکستری رنگ از سنگ گرانیت است که نقش گل رزت 12 پر روی آن حجاری شده و ابعاد آن 31*31 سانتی متر و ضخامت آن 11 سانتی متر است، به همراه  این قطعه سنگ، 12 عدد سکه نقره از  شاهزادگان پارس که بازماندگان خاندان هخامنشی بوده اند  و جزء حکومت های مستقل محلی و معاصر با اشکانیان بشمار می رفتند، توسط مقامات انتظامی و قضایی کشف و ضبط شد.

وی اظهار داشت:  مجموعه اشیاء کشف شده از متهم که بخشی از آن نیز تقلبی است به همراه سنگ و سکه های یاد شده به دستور بازپرس شعبه 15 دادسرای ناحیه 28 تهران تحویل میراث فرهنگی استان تهران شد.

انتهای پیام/

کد خبر 139207221