اولین جشنواره فرهنگی-گردشگری ساحل‌نشینان در چابهار برگزار می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: اولین جشنواره فرهنگی-گردشگری ساحل‌نشینان کشور از ۲۸ دی تا اول بهمن ماه ۱۴۰۱ با حضور فعالان فرهنگی و گردشگری از ۷ استان ساحلی کشور در چابهار برگزار می‌شود.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از ایرنا، علیرضا جلال‌زایی امروز یکشنبه 11 دی 1401 با اعلام این خبر اظهار کرد: اولین جشنواره فرهنگی گردشگری ساحل‌نشینان کشور (خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، گیلان، مازندران و گلستان) در چابهار برگزار می‌شود، این رویداد امسال در تقویم گردشگری استان ثبت خواهد شد و اگر در کل کشور هم ثبت شود هر سال یکی از استان‌های ساحلی کشور متولی برگزاری آن خواهد بود.

به گفته او این جشنواره از ۲۸ دی تا اول بهمن ماه ۱۴۰۱ با حضور هفت استان ساحلی کشور برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه رویداد فرهنگی و گردشگری ساحل‌نشینان کشور دستاورد جدیدی برای این استان خواهد بود، گفت: پوشاک و خوراک سنتی، موسیقی و حرکات آیینی موزون، مراسم‌ها و آیین‌های سنتی و تاریخ و طبیعت و گردشگری هر استان در این جشنواره‌ به نمایش گذاشته خواهد شد تا گردشگرانی که در روزهای آخر دی ماه و اول بهمن ماه به چابهار شهر همیشه بهار سفر می‌کنند از نزدیک با تنوع فرهنگی اقوام ساحل‌نشین در این ۷ استان آشنا شوند.

جلال‌زایی با اشاره به رویدادهای برگزار شده از ابتدای سال ۱۴۰۱ گفت: در هفته گردشگری اولین جشنواره خوراک را با محوریت کشورهای جنوب شرق آسیا که در استان سیستان و بلوچستان نمایندگی دارند، برگزار کردیم؛ سه کشور هند، پاکستان و افغانستان و همچنین عمان در این رویداد مشارکت داشتند، هدف از این جشنواره بهره‌برداری از ظرفیت‌های فرهنگی اقوام مشترک و ساکن در این کشورها است، سایر استان‌های کشور هم که می‌توانستند حضور داشته باشند در این رویداد همکاری کردند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان درباره برگزاری اولین اجلاس وزیران گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس در چابهار نیز گفت: هماهنگی‌های لازم برای برگزاری این رویداد در چابهار در حال انجام است؛ پیگیر تصویب این رویداد در تقویم شورای جهانی گردشگری هستیم، برخی موارد را هم وزارت امورخارجه پیگیری می‌کند. زیرساخت‌های لازم برای برگزاری این رویداد در حال فراهم شدن و تکمیل است.

جلال‌زایی توضیح داد: پیش‌بینی می‌کنیم اگر همه موارد به خوبی پیش برود اجلاس وزیران گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس اواخر سال ۱۴۰۱ یا ابتدای فصل بهار در سال ۱۴۰۲ در چابهار برگزار شود.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

کد خبر 14011011622849

برچسب‌ها