راهکارهای حفاظت از میراث فرهنگی در برابر بحران ها و درگیری ها چیست؟

همگام با جامعه جهانی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال پیش رو با سرلوحه قرار دادن شعار «تاب‌آوری بناهای تاریخی در برابر بحران های طبیعی» به دنبال همکاری با جوامع محلی، مراکز علمی و نهادهای مدیریت بحران در کشور است.

فاطمه داوری، مدیر کل حفظ و احیاء بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی در یادداشتی نوشت: روز جهانی بناها و محوطه‌ها فرصتی برای ارتقای آگاهی و اهتمام جامعه جهانی به شناخت و حفاظت از بناها و محوطه های تاریخی است.

میراث فرهنگی مهمترین و غنی‌ترین پشتوانه در اختیار ما برای هویتمندی، دستیابی به وفاق ملی و برخورداری از تجارب زندگی متعالی است.

ایران عزیزمان، به پشتوانه دانش، خرد و روحیه تعالی طلبی پیشینیان، برخوردار از گستره وسیع و کیفیتمندی از میراث فرهنگی ملموس و ناملموس است که ما را در عصر حاضر بهره‌مند و برخودار از این ثروت غنی فرهنگی کرده.

بخش گسترده‌ای از آنچه امروز در لوای مفهوم میراث فرهنگی معنا و هویت پیدا کرده بناها، محوطه ها و بافتهای تاریخی هستند. این بناها و محوطه‌ها، مظاهر عینیت یافته و ملموس از کمال طلبی انسان ها و جوامع ای که در این سرزمین فرهنگی زیسته اند. و برای ما به ارمغان گذاشته اند.

همه ساله، روز ۱۸ آوریل که امسال مصادف شده با روز ۳۰ فروردین از سوی شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی (ایکوموس) به عنوان «روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی» گرامی داشته میشود.

شورای بین المللی بناها و محوطه‌های تاریخی همه ساله در قالب برنامه های حفاظت جهانی، پیامی را به عنوان توصیه و راهبردی برای اقدام و عمل اعلام میکند. این شورا از سال ۲۰۲۴م برنامه جهانی سه ساله ای را با عنوان «میراث مقاوم در برابر بلایا و درگیری - آمادگی، واکنش و بازیابی» و از کشورها خواسته در این برنامه مشارکت کنند.

همچنین سال ۲۰۲۴ میلادی شصتمین سال شکل‌گیری «منشور بین المللی حفاظت و مرمت بناها و محوطه ها (منشور ونیز)» به عنوان یکی اسناد پایه راهبردی برای هم افزایی جهانی در شناخت و حفاظت از بناها و محوطه‌های تاریخی و تشکیل شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی ( ایکوموس) است.

در این ارتباط ایکوموس، پیام و شعار جهانی امسال را «بحران ها و منازعات از دریچه منشور ونیز» تعیین و از کشورها خواسته است: به سیر تکاملی حفاظت از محیط زیست در این ۶ دهه بپردازند.

تأثیرات منشور ونیز بر روی عملکرد حفاظت از میراث فرهنگی در سراسر جهان را ارزیابی کنند.

تناسب منشور ونیز را در مواجهه با چالش‌های شرایط اضطراری آب و هوایی، درگیری‌ها و بلایای طبیعی، بررسی و در مورد آن گفتگو کنند.

این رویداد جهانی امسال به دنبال پاسخ به این پرسش هاست:

-راهکارهای حفاظت از میراث فرهنگی در برابر بحران ها و درگیری ها چیست؟

- خوانش و بهره‌گیری از تجارب و دانش نهفته در میراث فرهنگی چگونه می تواند راه برون رفت از شرایط کنونی باشد؟

در سال پیش رو، جهان درصدد است در زمینه «توانمند سازی جوامع؛ آمادگی، واکنش و بازیابی در شرایط اضطراری آب و هوایی، درگیری‌ها و بلایای طبیعی» اقدامات زیر را به انجام رساند:

۱- برداشت و گردآوری اطلاعات درباره خسارات و تخریب‌ها، و ارزیابی آسیب‌پذیری در حوزه میراث فرهنگی

۲- شناخت مخاطرات و ایجاد ظرفیت واکنش در بناها و محوطه های تاریخی

۳- ایجاد همکاری میان ذی‌مدخلان، ایجاد ارتباط میان بخش‌های ملی ذی‌ربط، نظیر بخش‌های حفاظت از میراث و مدیرت بحران؛ و ایجاد ظرفیت اجتماعی؛

۴- استفاده از دانش سنتی کاهش و آمادگی در مقابل بحران؛

۵- بررسی نمونه‌های موفق در سازگارسازی، کاهش و آمادگی در برابر بلایا در تجارب سرزمینی.

همگام با جامعه جهانی، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال پیش رو با سر لوحه قرار دادن شعار «تاب‌آوری بناهای تاریخی در برابر بحران های طبیعی (سیل، زلزله، فرونشست و...)» به دنبال همکاری با جوامع محلی، مراکز علمی، و نهادهای مدیریت بحران در کشور برای ارتقاء تاب آوری بناها و محوطه های تاریخی در برابر بحران های طبیعی و تعارضات اجتماعی است و این هدف از مسیر خوانش و عرضه دانش بومی نهفته در میراث فرهنگی، برای مقابله با بحران‌های طبیعی میگذرد.

انتهای پیام/

کد خبر 1403013003055

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha