زيرگروه‌هاي عملياتي کميته‌هاي پنج گانه ستاد اجرایی خدمات سفر استان مرکزي از جمله سازمان جوانان هلال احمر، شهرداري، امداد و نجات جاده اي، آتش نشاني، حمل و نقل و پايانه ها، پليس راه، نيروي انتظامي، تعزيرات حکومتي، کانون اتومبيلراني و جهانگردي و راه و شهرسازي با جديدترين وسايل امداد جاده اي و حمل و نقل با حضور در فرماندهی انتظامی، براي استقرار در نقاط پيش بيني شده شهري و جاده‌اي استان اعزام شدند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی استان مرکزی دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر این استان  در حاشيه اين مراسم در جمع خبرنگاران گفت: مانور دستگاههای عضو ستاد اجرایی خدمات سفر استان مرکزی همزمان با  طرح انتظامی وترافیکی به منظور خدمات رسانی بهینه به مسافرین نوروزی و  تأمین امنیت و آرامش مردم و با بهره گیری از تمام امکانات با انجام رزمایشی در ستاد فرماندهی انتظامی استان مرکزی آغاز شد  و تا 17 فروردین سال 93 در سطح استان ادامه خواهد شد.

سید محسن رحمتی سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري  درتشریح اقدامات ستاد افزود : ستاد اجرایی خدمات سفر استان مرکزي از دوماه گذشته در تمامي شهرستان هاي استان شکل گرفته و در تمامي بخش هاي امداد و نجات، بهداشت و درمان، نظارت و بازرسي، خدمات شهري، انتظامي، قضايي، تبليغات، خدمات گردشگري و اسکان مسافران برنامه‌ريزي کرده است و دستگاه هاي خدمت رسان استان با امکانات موجود در ايام تعطيلات، بستري مناسب و امن را براي افزايش ماندگاري سفر و همچنين مسافران و گردشگران فراهم مي کنند.
رحمتی ، چیدن سفره هفت سین در تمامی موزه های استان، استقبال از مسافرین نوروزی شامل اجرای بازی های محلی ، برگزاری جشنواره عکس درون خانگی سفره های هفت سین ، برپایی ایستگاه های صلواتی و نقاشی را از جمله این برنامه ها عنوان و اظهار کرد: اجرای بازی های محلی در اراک، ساوه و محلات، برگزاری مسابقات فرهنگی متناسب با ایام فاطمیه(س)، کتابت دیوان امام (ره) توسط یکی از خطاطان استان در موزه ها، نواختن اشعار دیوان حافظ بوسیله ی سازهایی چون کمانچه و دف در موزه ها، چاوشی خوانی و برگزاری مسابقات فرهنگی استان شناسی ، آماده‌سازي جاذبه هاي گردشگري استان مرکزي اعم از مذهبي، طبيعي و تاريخي، 15 موزه فعال استان و بازارچه هاي صنايع دستي سطح استان از دیگر برنامه ها در این ایام بشمار می رود.
وی بیان کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی امسال برای استقبال از مسافرین نوروزی حداقل 60 هزار بروشور را برای راهنمایی مسافران نوروزی در نظر گرفته که تعدادی از بروشورها در حال حاضر در پایگاههای اطلاع رسانی به مسافرین توزیع شده اند.
رحمتی افزود: درج روایات، احادیث و نکاتی از ائمه اطهار(ع) متناسب با ایام نوروز، سفر و ایام فاطمیه، زکات، نماز و ... در بروشورها از دیگر برنامه های فرهنگی این اداره کل است.
وی تصریح کرد: برگزاری مراسم تحویل سال در مصلی اراک با همکاری اداره کل بنیاد شهید استان ، شهرداری ستاد اقامه نماز جمعه اراک از دیگربرنامه های این اداره کل در نوروز 93 قلمداد می شود.
وی همچنین اظهار داشت: جمعیت هلال احمر استان مرکزی امسال با اجرای دو برنامه طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی و طرح امداد و نجات نوروزی آماده ارائه خدمات به مسافران نوروزی استان مرکزی است.
رحمتی افزود: در اجرای طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی 600 نفر از اعضا و داوطلبان جوان عضو هلال احمر استان مرکزی در 19 پست که یکی از این پست ها به صورت 24 ساعته است آماده ارائه خدمات به مسافران نوروزی هستند.
وی برپایی 8 خیمه نماز در استان، اجرای 6 طرح سحاب که امدادگران به صورت پیاده یا با دوچرخه در مناطق صعب العبور و حادثه خیز استان حضور می یابند و به راهنمایی و امدادرسانی مسافران می پردازند را از دیگر برنامه های این جمعیت در طول سفر مسافران نوروزی اعلام و بیان کرد: جمعیت هلال احمر استان مرکزی 11 پایگاه امداد و نجات ثابت جاده ای و بین شهری، 8 پایگاه سیار و 2 پایگاه موقت را برای ارائه خدمات به مسافران نوروزی در نظر گرفته است.
دبیر ستاد اجرای خدمات سفر استان ،  اولویت حضور گشت های هلال احمر را حضور در نقاط حادثه خیز و پر خطر استان مرکزی دانست و اضافه کرد: 35 آمبولانس، 10 خودروی نجات، 8 خودروی کمک دار ،امداد هوایی و 2200 امدادگر نفر روز از 15 اسفند ماه لغایت 25 فروردین ماه آماده حضور در نقاط حادثه خیز استان، جاده ها و ارائه خدمات به مسافران نوروزی هستند.
وی خاطرنشان ساخت: تعداد هشت هزار بروشور نیز امسال برای اعلام هشدار و آگاهی از مناطق پر خطر استان برای توزیع بین مسافران نوروزی تهیه شده است.
سید محسن رحمتی درادامه گفت : اداره کل آموزش و پرورش استان مرکزی برای اسکان مسافران نوروزی استان مرکزی 82 واحد آموزشی با 720 کلاس درس را آماده کرده و اهدای هدیه فرهنگی به زوجینی که استان مرکزی را به عنوان اولین سفر خود انتخاب کرده اند را در نظر گرفته است.
دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان مرکزی از اجرای طرح آرامش بهاری در 60 بقعه استان مرکزی توسط اداره کل اوقاف وامور خیریه استان در نوروز 93 خبر داد و افزود: طرح آرامش بهاری در 60 بقعه پر زائر استان مرکزی امسال از لحظه ی تحویل سال تا 9 فروردین ماه اجرا خواهد شد و در کنار این برنامه هم از 9 تا 15 فروردین ماه سوگواره یاس نبوی را اجرا خواهیم کرد.
اعزام مبلغ، برپایی غرفه های مشاوره، آشنایی با وقف و برپایی نمایشگاه و چاپ بروشور و توزیع بسته های فرهنگی را از جمله برنامه های این اداره کل در بقاع استان برای ایام نوروز عنوان و بیان کرد: برگزاری 5 محفل انس با قرآن کریم در 5 بقعه استان شامل بقاع متبرکه امازادگان 72 تن ساروق، امامزاده عبدالله(ع) و آمنه خاتون (س) اراک، امامزاده محمد عابد مشهد میقان و امامزاده شهر آستانه از دیگر برنامه های این اداره کل در ایام نوروز بشمار می رود.
وی همچنین از آمادگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی برای اسکان اضطراری 100 نفر از مسافران نوروزی در آستان مقدس امامزاده محمد عابد(ع) شهر اراک و امامزاده اسحاق شهر ساوه خبر داد و ابراز کرد: در صورت لزوم این اداره کل آمادگی اسکان اضطراری مسافران نوروزی را در این بقاع متبرکه دارد.
رحمتی همچنین اضافه کرد: برگزاری مسابقات جام نوروزی توسط هیات های بومی محلی و عشایری در شهرستان ها و روستاها از برنامه های این اداره کل در ایام نوروز بشمار می رود.
وی همچنین با اعلام آمادگی این اداره کل برای اسکان مسافران نوروزی در ایام تعطیلات نوروز 93، اظهار کرد: این اداره کل آمادگی اسکان اضطراری 100 نفر از مسافران نوروزی استان را در خوابگاه های ورزشی شهر اراک دارد. 

\n
\n

انتهای پیام/

کد خبر 139212267