4 اثر تاریخی ایلام در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان ایلام ازثبت 4 اثر تاریخی ایلام در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام، فرزاد شریفی با اعلام این خبر اظهار کرد: در جلسه شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، چهار پرونده پیشنهادی استان مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت تمامی پرونده ها مورد تایید و چهار اثر پیشنهادی استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام افزود: تعداد دو پرونده از شهرستان دهلران شامل آجرنوشته و آجر منقوش هر دو متعلق به دوران عیلام قدیم و دو پرونده از شهرستان دره شهر شامل قاب گچبری و عطردان شیشه ای هر دو متعلق به دوران ساسانی قرون اولیه اسلامی در فهرست آثار منقول ملی کشور به ثبت رسید.

شریفی با اشاره به اینکه آثار ثبت شده دارای ارزش تاریخی و منحصربه‌فرد فراوانی هستند، افزود: امیدواریم بتوانیم در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی ارزشمند استان گام‌های موثری برداریم.

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام ادامه داد: هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت این آثار شود برابر مواد ۵۵۸ قانون مجازات‌ های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.

انتهای پیام/

کد خبر 1402121300601

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha