برپایی نمایشگاه «میراث ماندگار جام» در مجموعه تاریخی شیخ احمد جام

مدیر پایگاه میراث ملی مجموعه تاریخی شیخ احمد جام گفت: به مناسبت فرا رسیدن نوروز نمایشگاه تصویری بیش از نیم قرن تلاش برای مرمت و احیای مجموعه تاریخی شیخ احمد جام با عنوان «میراث ماندگار جام» در اب انبار دوره صفویه این مجموعه برپا شد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، فرامرز صابرمقدم امروز نهم فروردین ماه ۱۴۰۳ با اعلام این خبر افزود: اهمیت این مجموعه به دلیل وجود عناصر و شاخصه‌های معماری، الگوها و متعلقات تزئینی، کتیبه‌های متنوع و هدفمند و آرایه‌هایی ملهم از کهن الگوهای ایرانی با پس زمینه عرفانی و مذهبی است.

مدیر پایگاه میراث ملی مجموعه تاریخی شیخ احمد جام  ادامه داد: این اثر تاریخی نقطه عطفی در بازآفرینی و تحول هنر و معماری خراسان شناخته شده و مؤید ارتباط متقابل و پیوند بین مفاهیم عرفانی و جلوه‌هایی از ابنیه دوران اسلامی است. 

او تصریح کرد: برنامه بازپیرایی این مجموعه با تهیه یک گزارش فنی با هدف شناسایی بناها و مطالعه از لحاظ سبک معماری توسط کارشناسان دفتر فنی خراسان در سال ۱۳۴۸ آغاز و تاکنون فعالیت‌های مرمتی و سامان‌دهی در آن به طور مستمر ادامه دارد.

صابرمقدم یادآور شد: تصاویر نمایشگاه «میراث ماندگار جام» از مجموعه عکس‌های آرشیوی «نگاتیو»، آلبومی و «اسلاید» موجود از ابتدای مرمت‌ها در واحد آرشیو عکس و اسناد اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تهیه شده و در قالب تابلوهای قبل و بعد از مرمت در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته و تا پایان ایام نوروز دایر است.

مجموعه تاریخی شیخ احمد جام شامل ابنیه و فضاهایی از جمله سردر و پیش طاق ورودی، صحن وسیع، بنای گنبدخانه (خلوتخانه)، مسجدجامع قدیم، ایوان و سردر، مسجد کرمانی، گنبد سفید، فضای سراچه، مدرسه جلالی فیروزشاهی، مسجد جامع نو، بنای آب انبار و شبستان زیرزمینی (زمستانی) است که برهه زمانی از قرن هفتم هجری تا دوره قاجار را در بر می‌گیرد.

انتهای پیام/

کد خبر 1403010901496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha