غنای موسیقی شوشتری منحصر به فرد است

مدیر کل میراث فرهنگی خوزستان گفت: غنای موسیقی شوشتری بسیار منحصر به فرد است و باید برای ترویج و معرفی این نواهای دل‌انگیز تلاش کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، افشین حیدری در مراسم رونمایی سند ثبت ملی موسیقی 24 مقوم شوشتری در این شهرستان اظهار کرد: موسیقی شوشتری بسیار غنی و پربار است و به این دلیل باید در معرفی داشته‌های موسیقی این شهر تلاش کرد.

وی افزود: موسیقی شوشتری با مقام‌ها و ردیف‌های متعدد به ثبت رسیده است و ثبت این اثر باعث ماندگاری آن می‌شود ولی باید کوشید تا با ترویج و توسعه آن از نابودی موسیقی شوشتری جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه پژوهش در موسیقی شوشتری بسیار ضروری است، گفت: از پژوهشگران موسیقی شوشتری برای انجام فعالیت‌های آکادمیک و زیربنایی در این بخش حمایت می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا از همه توان اداره کل میراث فرهنگی خوزستان در این مسیر استفاده کنیم.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: شهرستان شوشتر در گذشته در کانون توجهات نبوده است و عقب ماندگی‌هایی در این بخش دارد و می‌کوشیم تا گذشته را جبران کنیم و مرمت سریع اثرهای در معرض خطر را در دستور کار قرار داده‌ایم.

حیدری با اشاره به شرایط کنونی بقعه سیدمحمد بازار شوشتر، افزود: در بازدیدی که از این بنای تاریخی و ثبت ملی شده داشته‌ایم قرار شده است تا تیم مشاوری برای بررسی و ارائه گزارشی از شرایط کنونی این اثر ارائه کنند تا بتوان در اسرع وقت طرح مرمتی آن را تهیه کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان افزود: شرایط کنونی در این اثر مطلوب نیست و در معرض خطر گزارش شده است ولی در اسرع وقت مرمت این اثر تاریخی و گران‌سنگ آغاز می‌شود.

/108

انتهای پیام/

کد خبر 139207142

برچسب‌ها