رونمایی از بزرگترین فرش با طرح «تخت‌ جمشید و سنگ‌ نگاره‌های باستانی» از گنجینه موزه فرش ایران

همزمان با افتتاح نمایشگاه «بافته‌های تصویری» به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان و در استقبال از نوروز باستانی، بزرگترین فرش از گنجینة موزه فرش با طرح تخت جمشید و سنگ‌نگاره‌های باستانی ایران با نقشه‌ای از فرصت‌الدوله شیرازی، طراح و نقاش برجسته ایران عصر قاجار به نمایش در خواهد آمد.

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی موزه فرش ایران، این فرش بزرگ‌پارچه با مساحت تقریبی ۳۰متر مربع، با گره نامتقارن توسط بافنده مشهور اواخر دوره قاجار قره‌چه‌داغی در شهر کرمان بافته شده است.

طرح‌های موجود روی این فرش نفیس از کتاب « آثار عجم» اقتباس شده‌اند. این کتاب نخستین بار در سال ۱۳۱۴ق در بمبئی هند چاپ شد و فرصت‌الدوله در این کتاب ارزشمند، با تکیه بر احیا و ثبت مضامین باستان‌گرایانه در هنر ایران، تمامی نقش‌برجسته‌ها و ابنیه باستانی ایران را نقشه‌برداری و تصویرگری کرد.

چاپ‌نقش‌های موجود در این کتاب، تا چند دهه، الگو و دستمایه کار طراحان فرش،کاشیکاران و دیگر هنرمندان هنرهای صناعی عصر قاجار بود.

این فرش به سفارش اسدالله‌خان نایب الایالت فارس (پسر حسینعلی میرزا فرمانفرمائیان) در شیراز تولید و شامل تصاویری از کاخ‌ها و نقش برجسته‌های تخت جمشید در متن، و تصاویری از سنگ‌نگاره‌های ساسانی و آرامگاه کوروش در پاسارگاد در حاشیه فرش است.

این اثر ارزشمند برای نخستین‌بار به بهانه نمایشگاه «بافته‌های تصویری» و همزمان با نوروز ۱۴۰۳ در فضای نمایشگاه موقت موزه فرش ایران به نمایش درآمده است.

این اثر منحصربفرد از روز شنبه ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۲ به مدت یک ماه در موزه فرش ایران در معرض نمایش عموم است.

انتهای پیام/

کد خبر 1402122601705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha