ثبت جهانی آثار بیانگر منزلت اجتماعی یک جامعه است/ چرا کاروانسراها ماندگار شدند؟

قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ثبت جهانی آثار نشانه تشخص یک جامعه است و منزلت اجتماعی آن را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار میراث آریا، «علی دارابی» قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی در مراسم پاسداشت ثبت54 کاروانسرای ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو که روز یکشنبه 9 مهر 1402 در دانشگاه معماری و هنر پارس برگزار شد، طی سخنانی ضمن تبریک هفته وحدت و میلاد امام جعفر صادق (ع)در سخنانی گفت: امیدوارم همه ما در عمل، قول و رفتارمان پای بند و وفادار به سیره عملی سرآمداخلاق باشیم که بعثت اواز سوی خداوند منان برای مکارم اخلاق بوده است. گمشده ای که امروز بیش از هر چیز محتاج آنیم.
وی با اشاره به ثبت جهانی کاروانسراها اظهارداشت: ایرانیان به دلیل قرارگیری شهرها و مراکز جمعیتی در مسیر تجاری، زیارتی، بازرگانی از دیرباز بوده اند. طراحی و ساخت مکانی برای جان پناه آسایش، امنیت، داد و ستد و نیز اطلاع رسانی بنیاد کاروانسراها در فکر و اندیشه نیاکان ما را بوجود آورد. برخی از صاحب نظران چون آرتو پوپ، ایران شناس معروف بر این باورند که بنیاد کاروانسراها در ایران پیروزی بزرگی برای معماری ایران بوده است. «ژان شاردن» جهانگرد معروف فرانسوی هیچ چیز نمی تواند با کاروانسراهای ایران که توسط شاهان صفوی برای آسایش کاروانیان و جهانگردان ساخته شده است قابل مقایسه باشد.

وی تاکید کرد: در سرزمین بیابانی و کم آب ایران، دوری شهرها و مراکز جمعیتی از یکدیگر، صعب و دشواری راه‌ها، ایجاد کاروانسراها در آن زمان اهمیت ویژه ای می یابد. به عبارت دیگر کارکرد کاروانسرا در گسترش امنیت و رونق تجارت آنقدر بالا می‌گیرد که نیاکان ما با نیت امر خیر و باقیات به توسعه کمی و گسترش آن همت می گمارند.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی با بیان اینکه کاروانسراها در ایران نه صرفاً یک مکان که خود دارای هنر بزرگ معماری، شهرسازی و ابنیه است بلکه دارای روح و گفتمان و هویتی معنا دار بوده و راز ماندگاری آن در تلفیق، ترکیب و پیوند کالبد-روح کاروانسراها است، عنوان داشت:‌ ما در ایران عزیز بیش از 1000 کاروانسرا از دوران باستان تا قاجار داریم. 700 کاروانسرا ثبت ملی و از آن میان 54 کاروانسرا در فهرست ثبت جهانی در چهل و پنجمین نشست کمیته میراث جهانی در ریاض عربستان با اجماع جهانی به تصویب رسید. این 54 کاروانسرا نمایندگی از همه ادوار تاریخی ایران دارد و از حیث پراکنش و توزیع جغرافیایی در 24 استان کشور پراکنده اند.

وی افزود: با ثبت کاروانسراها تعداد آثار ثبتی ایران در عرصه جهانی به 27 اثر و از حیث تعداد سایت های ثبت جهانی (ملموس و طبیعی ) به 103 اثر افزایش یافت. که این موقعیت بزرگ را به همه ایرانیان تبریک عرض می نمایم.

دارابی ادامه داد: ثبت کارونسرا ها با اجماع جهانی و رای 21 عضو کمیته همراه بوده . بیش از 1000 نفر از حاضران در مراسم از 195 کشور عضو یونسکو برای دقایقی ممتد به افتخار و احترام ایران و ایرانی و فرهنگ و تمدن آن تشویق کردند و تبریک گفتند.

معاون میراث فرهنگی کشور در ادامه به اهمیت ثبت جهانی آثار اشاره کرد و گفت:ثبت جهانی، خودنمایی دارایی‌های فرهنگی یک جامعه در سطح جهانی است که جهانیان را به تعظیم و تکریم فرا می خواند. همچنین ارزش محور است. چرا که آثاری ثبت جهانی می شود که حداقل یکی از ارزش‌های ده گانه ثبت جهانی را احراز کند.همچنین ثبت جهانی در حقیقت عرضه و معرفی ارزش‌های یک اثر که از زمینه فرهنگی آن برخاسته اند به جامعه جهانی است. بنابراین تصویری زیبا و شایسته از مردمان آن سرزمین و دستاوردهای تمدن و فرهنگی شان به جهانیان عرضه می کند.

دارابی با بیان اینکه معنای واقعی ثبت جهانی اثر، پذیرش و تکریم ارزش‌های آن توسط جامعه جهانی است و همین موضوتع مایه مباهات و غرور است، عنوان داشت: کشورهایی که توانسته اند آثار بیشتری را ثبت کنند، عملاً توانسته اند ارزش های بیشتری به جامعه جهانی معرفی و مورد پذیرش قرار دهند. ثبت جهانی چون ارزش های موثر بر ارکان هوی جامعه میزبان اثر را در سطحی جهانی مورد اجماع و مقبولیت قرار می دهد از این رو برای جوامع میزبان تبدیل به عنصری فرهنگی که موجب " رقاء و بقاء" است می شود.
دکتر دارابی در بخش دیگری از سخنان خود به فواید و دستاوردهای ثبت جهانی اشاره کرد و توضیح داد: آثار ثبت جهانی مولد رشد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اند. آثار ثبت جهانی مهمترین عناصر دیپلماسی فرهنگی و حلقه اتصال پیوندهای فرهنگی بین جوامع اند. آثار ثبت جهانی، الگوهای موثری برای توسعه زیربنایی، در اختیار جوامع قرار می دهد. آثار ثبت جهانی ارکان موثری برای رشد و توسعه گردشگری و توریسم است.ثبت جهانی آثار هویت بخش و تشخص و منزلت یک ملت و تمدن آن است.

دارابی در بخش پایانی سخنرانی خود به برنامه های آینده معاونت میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: تدوین سند چشم انداز 10 ساله در افق 1412، تدوین سند ملی میراث فرهنگی، سند موزه داری کشور، برنامه ده ساله ثبت جهانی، رویکردها، اولویت ها، حضور موثر در مجامع کنوانسیونهای بین المللی و ارتقاء جایگاه ایران در مناسبات فرهنگی دنیا، آغاز بکار انجمن خیرین میراث فرهنگی، نهضت آموزش، روایت گری، معرفی در میراث، عملی کردن طرح توسعه موزه ملی ایران موسوم به میدان مشق به عنوان میدان موزه های ایران، مرجعیت بخشی به میراث فرهنگی، افزایش سواد میراثی جامعه، حمایت و بهره گیری از ظرفیت تشکل های مردم‌نهاد و استانداردسازی توسعه زیرساخت های حفاظت و گردشگری برنامه های آینده ما در معاونت میراث فرهنگی خواهد بود.

انتهای پیام/

کد خبر 1402070900622

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha